Pięć najważniejszych trendów w zarządzaniu wierzytelnościami w roku 2017

W 2016 roku w branży zarządzania wierzytelnościami pojawiły się nowe interesujące zjawiska. 2017 rok jest pod tym względem podobny. Oto 5 trendów, które naszym zdaniem są obecnie najważniejsze.

Trend 1. Zwiększenie wpływu zarządzania wierzytelnościami na satysfakcję klienta
W 2016 roku zaawansowani technologicznie debiutanci nieustannie odkrywali nowe sposoby generowania zysków. W 2017 roku ten proces nie tylko nadal trwa, ale objął również zarządzanie wierzytelnościami. Jak nigdy wcześniej istotna będzie elastyczność oraz koncentracja na potrzebach i satysfakcji klientów. Jesteśmy czołowym specjalistą w branży zarządzania wierzytelnościami i nadal będziemy skupiać się na naszej podstawowej działalności. Aby jednak nieprzerwanie odnosić sukcesy, musimy również udostępniać innowacyjne rozwiązania, które zmniejszą odpływ i zwiększą lojalność klientów współpracujących z nami firm.

Trend 2. Zarządzanie kosztami i ryzykiem na podstawie analizy danych
W 2017 roku automatyzacja i procesy oparte na analizie danych zyskują jeszcze większe znaczenie. W zeszłym roku firmy zaczęły określać limity kredytowe na podstawie danych klienta. Wcześniej robiły to w oparciu o rozmowę i ocenę przeprowadzoną przez konsultanta. Skomputeryzowany proces ułatwia tranzakcję i pozwala zmniejszyć koszty. To tylko jeden z wielu przykładów potwierdzających, że inteligentne i innowacyjne wykorzystywanie danych może przyczynić się do uzyskania efektywniejszych źródeł przychodu i zwiększenia satysfakcji klienta. W tym roku kluczowe będzie dostosowanie się do transformacji cyfrowej, która dokonuje się w branży.

Trend 3. Spersonalizowane płatności
Dokonywanie transakcji online staje się coraz bardziej powszechne. Jako konsumenci coraz częściej korzystamy z możliwości zakupu dóbr, usług i subskrypcji na komputerze, tablecie lub smartfonie. Transakcje internetowe można przeprowadzać szybko i wygodnie, ich wadą jest jednak to, że klienci mogą mieć mniejszą świadomość swoich zobowiązań finansowych. W związku z tym wzrasta prawdopodobieństwo powstawania zaległości wynikających z zapominania o płatnościach. Niezwykle istotne jest kształtowanie świadomości o tym, że takie problemy mogą się pojawiać i proponowanie możliwych do zrealizowania planów spłaty zobowiązań.

Kluczem do skutecznego odzyskiwania należności jest pełny wgląd we wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez Internet oraz opracowanie wraz z konsumentem spersonalizowanego planu ich spłaty. Razem należy ustalić możliwą miesięczną kwotę raty. Warto zauważyć, że słowo spersonalizowany jest w takiej sytuacji kluczowe, ponieważ klient dokonujący zakupów online oczekuje indywidualnego traktowania. Prawdopodobieństwo, że klienci będą stosować się do planu spłaty zobowiązań jest większe, jeśli poczują autentyczne zaangażowanie.

Trend 4. Spersonalizowany kontakt z klientem
W 2017 roku dotarcie do klienta w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób i z właściwym przekazem staje się jeszcze ważniejsze. Zwłaszcza jeśli jest to klient posiadający nieuregulowane zobowiązania finansowe. Czasami boi się on odebrać telefon lub otworzyć list od firmy windykacyjnej, ale może być też tak, że po prostu nie korzysta z tych samych narzędzi komunikacyjnych, co Ty. Przykładem może być próba dotarcia do młodszych klientów przy użyciu tradycyjnych listów, podczas gdy oni wolą komunikować się e-mailami lub SMS-ami. Świadomość tego, które kanały komunikacji preferują klienci i opracowanie spersonalizowanych procedur kontaktu jest ważną częścią procesu odzyskiwania należności i zwiększania satysfakcji.

Trend 5. Analiza predykcyjna i właściwe działania
W przypadku zarządzania wierzytelnościami zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Utworzenie profili klientów na podstawie zaawansowanej analizy danych może pomóc w przewidywaniu i wykrywaniu problemów ze spłatą zobowiązań na wcześniejszym etapie. To umożliwi szybsze zastosowanie środków zapobiegawczych. W ten sposób można również zwiększyć satysfakcję klienta, dając mu poczucie, że jest zarówno zaangażowany, jak i otoczony opieką.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób możemy Ci pomóc w opracowaniu spersonalizowanego procesu obsługi klienta? Skontaktuj się z nami już dziś.

/media/5635/lindorff-hq2017-8778_2400x1600.jpg

Krótko mówiąc, nowocześni specjaliści w dziedzinie zarządzania wierzytelnościami nie powinni patrzeć wyłącznie na termin płatności widoczny na fakturze. Oczywiście jest to istotna kwestia, ale należy również wziąć pod uwagę cały proces obsługi klienta. Nasz sposób postępowania ma istotny wpływ na poziom satysfakcji klienta.