Słuchanie klientów

„Jakie są najważniejsze narzędzia zapewniające uregulowanie należności przez klienta, wobec którego już od jakiegoś czasu toczy się postępowanie windykacyjne? - Uszy i serce” — tak mówią specjaliści ds. wierzytelności Mari Hongisto i Kimmo Andersson.

Aby opisać osobowość firmy Lindorff, można użyć dwóch przymiotników — stanowcza, ale wyrozumiała. To właśnie te cechy należy eksponować w kontakcie z klientami, którzy z jakichkolwiek powodów mają trudności ze spłatą należności.  Dlatego Mari Hongisto i Kimmo Andersson zawsze kontaktują się z dłużnikami w spokojnym i przyjaznym tonie. Rolą Mari i Kimmo jest słuchanie klientów — zarówno uszami, jak i sercem.

Celem rozmowy jest rozpoczęcie dialogu, a nie wpędzenie kogoś w poczucie winy z powodu nieopłaconych rachunków” — wyjaśnia Kimmo Andersson. „Chcemy, aby klienci czuli, że naprawdę jesteśmy tu po to, aby pomóc im stanąć na nogi. Pod żadnym pozorem nie powinni czuć się zastraszeni ani potraktowani w nieprzyjemny sposób”.

Rolą Mari i Kimmo jest słuchanie klientów — zarówno uszami, jak i sercem.

Dziękujemy za telefon!
Andersson i Hongisto pracują w zespole obsługi klienta firmy Lindorff, a do ich codziennych obowiązków należy kontakt z klientami, którzy mają niezapłacone faktury. Większość rozmów kończy się w ciągu kilku minut, ponieważ dłużnik po prostu nie ma środków i mówi, że ureguluje należność, gdy tylko będzie mógł. Jednak dwie na dziesięć niezapłaconych faktur pozostają nieuregulowane nawet po trzech miesiącach od momentu rozpoczęcia procedury odzyskiwania należności. W tych przypadkach dłużnik na ogół ma zobowiązania wobec większej liczby wierzycieli.   

Wielu dłużników właściwie dziękuje nam za telefon, ponieważ znajdują się w trudnej sytuacji, z której nie widzą drogi wyjścia” — mówi Mari Hongisto. „Wielu z nich chętnie opowiada o swoim życiu przez telefon i słychać, że możliwość opowiedzenia komuś o swoich problemach jest dla nich dużą ulgą. Problemy finansowe mogą być trudnym, a nawet wstydliwym tematem do rozmów z rodziną i znajomymi”.

Otwartość
Podejście firmy Lindorff można porównać do prowadzenia kampanii — wiadomości zachęcające do spłaty są zaplanowane i przekazywane za pośrednictwem różnych kanałów w przypadku różnych grup klientów.

Przed kontaktem telefonicznym Hongisto i Andersson zapoznają się z ogólną sytuacją i historią płatności klienta, aby wstępnie poznać jego gotowość i zdolność do rozwiązywania problemów finansowych. Nawet jeśli wcześniejsze próby nie zakończyły się sukcesem, zachowują otwarty umysł, ponieważ każda sytuacja może ulec zmianie.

Zaczynamy rozmowę, pytając klienta o jego aktualną sytuację, ponieważ zanim określimy, jak możemy pomóc, musimy wiedzieć, dlaczego wystąpił problem” — wyjaśniają Hongisto i Andersson. „Rozwód, choroba, utrata dochodu to powszechne przyczyny problemów z płatnościami, a naszym zadaniem jest zapobiec ich narastaniu. W końcu nasza praca nie polega na zebraniu jak największej sumy w jak najkrótszym czasie, ale na zbudowaniu długotrwałej relacji, aby zwiększyć dochody w dłuższej perspektywie”.

Po zapoznaniu się z sytuacją klienta można zaproponować realny plan spłat. Oczywiście są sytuacje, w których klient absolutnie nie jest zainteresowany spłatą swoich należności i szybko kończy rozmowę. Jednak w większości przypadków dobre rezultaty udaje się osiągnąć już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej.

Edukowanie młodzieży
Hongisto i Andersson martwią się beztroskim podejściem niektórych młodych ludzi do nieuregulowanych należności lub negatywnej oceny kredytowej.

Jednym z celów przeprowadzanych przez nas rozmów jest wyjaśnienie, jakie są konsekwencje niepłacenia rachunków i jak może się to odbić na historii kredytowej” — mówi Kimmo Andersson. „Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych ludzi, ponieważ nie mają oni doświadczenia życiowego, potrzebnego by w pełni zrozumieć konsekwencje swoich działań. Wielu z nich zdaje się myśleć, że »wszystko jakoś się ułoży«, a naszym zadaniem jest powiedzieć im, że tak się nie stanie”.

Do młodych ludzi dociera się innymi kanałami niż do starszych, czasem nawet w sposób nieco humorystyczny. Oprócz tradycyjnych telefonów i listów korzystamy z SMS-ów, e-mailów i mediów społecznościowych.

Ludzkie podejście
Jeśli suma niespłaconych zobowiązań jest wysoka, jedynym wyjściem może być restrukturyzacja zadłużenia lub uzgodnienie planu spłat w miesięcznych ratach. W takich przypadkach ważne jest, aby plan był realny z punktu widzenia klienta.

Czasem problem jest zbyt duży, aby możliwe było rozwiązanie go od razu i wtedy, bardziej niż w innych przypadkach, należy zadbać o to, aby klient odebrał kontakt z naszej strony jako coś pozytywnego. Przekłada się to na pozytywniejszą reakcję podczas kolejnej próby kontaktu. Kto wie, może do tego czasu jego możliwości spłaty się poprawią” — wyjaśniają Andersson i Hongisto. Oboje podkreślają, że traktują klientów z szacunkiem i zawsze uwzględniają ich obecną sytuację.

Najważniejsze jest to, aby klient czuł, że rozmawia z człowiekiem, a nie z firmą windykacyjną.